מרכזים למשפחות לילדים עם מוגבלות

מרכזים למשפחות לילדים עם מוגבלות

 
משתתפים
0
 
שלב פיתוח
 
 
שותפים
3
 
מוקדים בארץ
0

לידת ילד עם מוגבלות, או הכרה במוגבלות, מביאה בעקבותיה, לא פעם, הפרה משמעותית של האיזון במערכת המשפחתית. משפחות רבות מתמודדות עם קשיים כלכליים, מצוקה רגשית, עומס, דחק, שחיקה, סטיגמה ורגשות אשם. קשיים אלה משפיעים על כל המשפחה, על ההורים, על ילדים נוספים, ולעתים גם על בני משפחה אחרים. מחקרים מצביעים על כך, שיכולת ההתמודדות של ההורים מותנית במידת ההעצמה שהם חשים כהורים, יכולתם לקבל החלטות, האסרטיביות וההערכה העצמית שלהם. נמצא, שתמיכה פורמלית ובלתי פורמלית עשויה לשפר מאוד את רווחת בני המשפחה, את חוסנה ואת יכולתה לספק את צרכיו של הילד עם המוגבלות.

המרכז למשפחה מהווה בית חם, המאפשר תמיכה מקצועית ולא פורמלית בהתמודדות המשפחה עם גידול ילד עם מוגבלות והוא מפחית את הלחץ ההורי. כל מרכז מלווה על ידי עובדת סוציאלית, המתמחה בתחום המוגבלויות בתפיסה קהילתית. ההורים נהנים ממפגש עם אנשי מקצוע מתחומי עניין מגוונים ומתמיכה הדדית של הורים המתמודדים עם מצבים דומים. חלקם אף פועלים כקבוצת מנהיגות ומניעים תהליכים מרשימים ביישובם לטובת מציאת מענים לילדים עם מוגבלות.

תחומי העשייה במרכזים מתמקדים במספר תחומים חשובים בחיי המשפחות: תכנון, הקמה והפעלה של קבוצות תמיכה; סדנאות קצרות טווח וקבוצות ייעודיות/נושאיות לבני המשפחה; מתן מידע ומיצוי זכויות; עידוד וסיוע לפיתוח מנהיגות הורים יישובית; ארגון פעילויות פנאי והפגה למשפחות; סיוע למשפחות באמצעות מתנדבים; פיתוח מערך הסברה ושינוי עמדות בקרב אנשי מקצוע ובקהילה הרחבה והשתלבות במערך החירום היישובי.

כ-2,500 משפחות נהנות משירותי המרכזים למשפחה. משרד הרווחה והשירותים החברתיים נמצא בתהליך מתקדם להטמעת התכנית, והקצה תקציב להרחבתה בעוד 10 מרכזים כבר בשנת 2017. בכוונת המשרד להרחיב את התכנית לכל הארץ, תוך מתן תשומת לב להכנת מערך פיקוח וליווי וכן להכשרת מנהלים למרכזים ולמידת עמיתים.

מחקר הערכה שבחן את איכות השירות (מכון מאיירס-ברוקדייל) מצא שביעות רצון גבוהה בקרב המשפחות, אשר רואות במרכז "כתובת'" לפניות ובית חם. כמחצית מן ההורים שפנו למרכז חשו, שפחתה תחושת הבדידות שלהם בהתמודדותם עם קשיי ילדיהם וציינו, כי חשוב להם הקשר עם הורים אחרים. 97% מהאימהות מדווחות על שיפור במסוגלות ההורית ואילו 76% מאלו שפנו למרכז בבקשה למידע מעשיר, ציינו כי עשו שימוש במידע שקיבלו.

נועה, אימא לתאומות, האחת ללא מוגבלות והשנייה עם מוגבלות חמורה ומורכבת, אמרה בפאנל, שנערך במלאת 18 שנים לאשלים: "היה לי קשה להיות בקרבת אימהות רגילות ולשמוע אותן מתלוננות על הילד שלא עשה שיעורי בית, בזמן שאני הייתי עסוקה בשאלה אם הילדה שלי תאכל היום... לפני התאומות הייתי אדם רגיל, עם תואר ועבודה, כעת כל המשאבים שלי מכוונים לטיפול בבת שלי ובמשפחה. אני אעשה הכול שאימהות אחרות לא ירגישו בודדות, כפי שאני הרגשתי".

שותפים לתכנית:משרד הרווחה והשירותים החברתיים - אגף השיקום, אגף מש"ה, האגף לטיפול באדם עם אוטיזם והשירות לעבודה קהילתית.

סיפורים מהשטח

מוקדים בארץ

 • מרכז למשפחה – משייכות להשתלבות ולהשפעה רחבה

  מאמר - עט השדה מרכז למשפחה – משייכות להשתלבות ולהשפעה רחבה

  PDF icon להורדה (463.64 KB)
  משפחות לילדים עם מוגבלות להלן: צמי”ד מתמודדות ביום-יום עם אתגרים הדורשים משאבים רגשיים ונפשיים לצד משאבי זמן ומשאבים כלכליים. התמודדויות אלו גורמות לעִתים להתכנסות של בני המשפחה בתוך עצמה, להתרחקות מחברים ומהקהילה ולעִתים אף מבני המשפחה המורחבת. גורם נוסף לבדידות הוא התחושה של המשפחות שמצבן ייחודי ושאחרים אינם יכולים להבין אותו. אשלים ומשרד הרווחה והשירותים החברתיים הקימו בשנים האחרונות 11 מרכזים למשפחות, הבאים לתת מענה לכ 2,500- משפחות שלהן ילדים עם צמי”ד. בשונה מרוב השירותים הקיימים הממוקדים במתן שירות לילדים עם צמי”ד, במרכזים למשפחה מופנה הזרקור להורים, לאחים ולסבים ולקשרים ביניהם ובין הילדים עם צמי”ד. במאמר זה נראה כיצד המרכזים למשפחה, הפועלים בגישה קהילתית, נותנים מענה לסוגיה זו, יוצרים קהילה ומשפיעים על הקהילה הרחבה. הם תורמים להפגת תחושת הבדידות ומקדמים שותפויות והשפעה על הקהילה בדרכים שונות, בין היתר באמצעות קבוצות תמיכה, קבוצות הורים פעילים, פנאי והפגה, הסברה ושינוי עמדות. אנו מאמינות כי שינויים בקרב פרטים במשפחה תורמים לכלל בני המשפחה, וכי שינויים אלו משפיעים במעגלים רחבים יותר – הן על קהילת המשפחות לילדים עם צמי”ד והן על הקהילה הרחבה ביישוב
  קרא עוד
 • השרות המשלים למשפחות לילדים עם מוגבלות - המרכז למשפחות

  תמונה

  מאמר השרות המשלים למשפחות לילדים עם מוגבלות - המרכז למשפחות

  PDF icon להורדה (231.8 KB)
  משפחות לילדים עם מגוון מוגבלויות מתמודדות עם אתגרים לא פשוטים הדורשים משאבים רגשיים ונפשיים לצד משאבי זמן וכסף. התמודדות יום-יומית מורכבת זו עלולה לגרום למשפחה להתבודד ולהתכנס בתוך עצמה. השירות המשלים למשפחות נועד בראש ובראשונה לתמוך במשפחות ולחזקם בדרכים שונות ובין היתר להפגיש בין משפחות לילדים עם מוגבלות, לחלוק בהתמודדות ולהיות חלק פעיל ועוצמתי בקהילה.
  קרא עוד
 • שירות משלים למשפחות לילדים עם מוגבלות

  תדריך שירות משלים למשפחות לילדים עם מוגבלות

  PDF icon להורדה (1.49 MB)
  לידת ילד עם מוגבלות, או ההכרה במוגבלות הילד, מביאה בעקבותיה לא פעם להפרת האיזון במערכת המשפחתית. במקרים רבים המשפחה חווה משברים כבר בשלבים הראשונים של התמודדות עם קבלת ה”בשורה” ועם גידול הילד עם המוגבלות. המשפחות מתמודדות עם קשיים שונים ביניהם אי-ודאות, מחסור במידע, קשיים כלכליים, מצוקה רגשית, עומס, דחק, שחיקה, סטיגמה ורגשות אשם. קשיים אלה משפיעים על כל המשפחה, ובכלל זה על ההורים, על יתר הילדים במשפחה, ולעתים גם על בני משפחה נוספים. ג’וינט ישראל-אשלים, בשיתוף עם משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים יזמו את פיתוחו של השירות המשלים למשפחות - מרכז למשפחה. השירות פועל כיום ב 30- רשויות. בפריסה ארצית. היום, מוטמע ב 27- מרכזים הפרוסים ברחבי הארץ.
  קרא עוד
 • ניהול מתנדבים בשירות המשלים למשפחות לילדים עם מוגבלות

  תדריך לניהול מתנדבים בשירות המשלים במרכזים למשפחות

  תדריך ניהול מתנדבים בשירות המשלים למשפחות לילדים עם מוגבלות

  PDF icon להורדה (2.46 MB)
  התנדבות הינה ביטוי בסיסי לסולידריות חברתית ושותפות חברתית. היא אבן יסוד הכרחית ליצירת חברה משלבת והיא עוסקת בצורך של בני אדם לקחת חלק בקהילתם ולהרגיש שחייהם משמעותיים גם בעיני אחרים. להתנדבות תרומה משמעותית ועמוקה, בהשפעתה על הלכידות והסולידאריות החברתית ובתרומתה לתחושת השייכות לקהילה
  קרא עוד
 • מרכזים למשפחות במתכונת איזורית : סיכום תהליך למידה

  שירות משלים במתכונת איזורית: סיכום תהליך למידה

  מאמר מרכזים למשפחות במתכונת איזורית : סיכום תהליך למידה

  PDF icon להורדה (477.73 KB)
  המשפחה הינה מערכת אורגנית ודינמית, בה לכל פרט השפעה עליה ובד בבד הוא מושפע ממנה. לכן קיימת חשיבות מכרעת בשיתופה של כל המשפחה בכל הקשור בבניית תוכניות טיפול בילדיה. לצד זה במהלך השנים האחרונות התחדדה ההבנה בקרב אנשי מקצוע העוסקים בטיפול בילדים עם מוגבלות, לצורך במתן מענה ייחודי לכל בני המשפחה כמערכת, מעצם היותה משפחה לילד עם מוגבלות. נוסף על כך, התפתחה ההכרה בתפקידם של ההורים כשותפים לקידום ולמיצוי של זכויות ילדיהם וכן כפעילים וכמנהיגים קהילתיים בתחום זה, מתוך אמונה בעוצמתם, בסמכותם ובייחודם של ההורים. בהתאם לכך, פיתח משרד העבודה, הרווחה והשרותים החברתיים יחד עם ג’וינט, אשלים את תוכנית הדגל - השירות המשלים למשפחות לילדים עם מוגבלות מרכזים למשפחות. במרכז מתאפשר למשפחות לקבל קבוצות תמיכה, מידע על זכויותיהם, אירועי פנאי והפגה ולהנות מבניית קהילה של משפחות ורישות חברתי. המרכז מהווה תשתית להתפתחות של קבוצות מנהיגות השותפות להפעלתו והפועלות במקביל במרחב הציבורי לשיפור השירותים בסביבתן להעלאת המודעות הציבורית ולשינוי עמדות בקהילה בנוגע לילדיהן.
  קרא עוד
 • מרכזים למשפחות של ילדים ובני נוער עם מוגבלות

  מרכזים למשפחות של ילדים ובני נוער עם מוגבלות מחקר הערכה

  מחקר הערכה מרכזים למשפחות של ילדים ובני נוער עם מוגבלות

  PDF icon להורדה (1.6 MB)
  לידת ילד עם מוגבלות, או ההכרה במוגבלות, כאשר זו מתגלה בשלב מאוחר יותר, מביאה בעקבותיה לא פעם הפרה משמעותית של האיזון במערכת המשפחתית. במקרים רבים חווה המשפחה משברים מרגע שמתעורר החשד לליקוי אצל הילד ובמהלך שלבי ההתייעצות והאבחון, כמו גם בשלבי חיים נוספים. כתוצאה מכך מתמודדות רבות ממשפחות אלה עם קשיים רבים, ביניהם חוסר-ודאות, מחסור במידע, קשיים כלכליים, מצוקה רגשית, עומס, דחק, שחיקה, סטיגמה ורגשות אשם. קשיים אלה משפיעים על כל המשפחה, ובכלל זה על ההורים, על ילדים נוספים במשפחה, ולעתים גם על בני משפחה אחרים, ומקשים על הטיפול בילד עם המוגבלו עצמו. כדי לסייע למשפחות אלה יזם ג'וינט ישראל-אשלים, בשיתוף עם משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים להלן, משרד העבודה והרווחה, את תכנית המרכזים למשפחות שלהן ילדים ובני נוער עם מוגבלויות.
  קרא עוד

תוצרי ידע בתכניות

תכניות נוספות