מרכזים למשפחות לילדים עם מוגבלות

מרכזים למשפחות לילדים עם מוגבלות

 
משתתפים
0
 
שלב פיתוח
 
 
שותפים
3
 
מוקדים בארץ
0

לידת ילד עם מוגבלות, או הכרה במוגבלות, מביאה בעקבותיה, לא פעם, הפרה משמעותית של האיזון במערכת המשפחתית. משפחות רבות מתמודדות עם קשיים כלכליים, מצוקה רגשית, עומס, דחק, שחיקה, סטיגמה ורגשות אשם. קשיים אלה משפיעים על כל המשפחה, על ההורים, על ילדים נוספים, ולעתים גם על בני משפחה אחרים. מחקרים מצביעים על כך, שיכולת ההתמודדות של ההורים מותנית במידת ההעצמה שהם חשים כהורים, יכולתם לקבל החלטות, האסרטיביות וההערכה העצמית שלהם. נמצא, שתמיכה פורמלית ובלתי פורמלית עשויה לשפר מאוד את רווחת בני המשפחה, את חוסנה ואת יכולתה לספק את צרכיו של הילד עם המוגבלות.

המרכז למשפחה מהווה בית חם, המאפשר תמיכה מקצועית ולא פורמלית בהתמודדות המשפחה עם גידול ילד עם מוגבלות והוא מפחית את הלחץ ההורי. כל מרכז מלווה על ידי עובדת סוציאלית, המתמחה בתחום המוגבלויות בתפיסה קהילתית. ההורים נהנים ממפגש עם אנשי מקצוע מתחומי עניין מגוונים ומתמיכה הדדית של הורים המתמודדים עם מצבים דומים. חלקם אף פועלים כקבוצת מנהיגות ומניעים תהליכים מרשימים ביישובם לטובת מציאת מענים לילדים עם מוגבלות.

תחומי העשייה במרכזים מתמקדים במספר תחומים חשובים בחיי המשפחות: תכנון, הקמה והפעלה של קבוצות תמיכה; סדנאות קצרות טווח וקבוצות ייעודיות/נושאיות לבני המשפחה; מתן מידע ומיצוי זכויות; עידוד וסיוע לפיתוח מנהיגות הורים יישובית; ארגון פעילויות פנאי והפגה למשפחות; סיוע למשפחות באמצעות מתנדבים; פיתוח מערך הסברה ושינוי עמדות בקרב אנשי מקצוע ובקהילה הרחבה והשתלבות במערך החירום היישובי.

כ-2,500 משפחות נהנות משירותי המרכזים למשפחה. משרד הרווחה והשירותים החברתיים נמצא בתהליך מתקדם להטמעת התכנית, והקצה תקציב להרחבתה בעוד 10 מרכזים כבר בשנת 2017. בכוונת המשרד להרחיב את התכנית לכל הארץ, תוך מתן תשומת לב להכנת מערך פיקוח וליווי וכן להכשרת מנהלים למרכזים ולמידת עמיתים.

מחקר הערכה שבחן את איכות השירות (מכון מאיירס-ברוקדייל) מצא שביעות רצון גבוהה בקרב המשפחות, אשר רואות במרכז "כתובת'" לפניות ובית חם. כמחצית מן ההורים שפנו למרכז חשו, שפחתה תחושת הבדידות שלהם בהתמודדותם עם קשיי ילדיהם וציינו, כי חשוב להם הקשר עם הורים אחרים. 97% מהאימהות מדווחות על שיפור במסוגלות ההורית ואילו 76% מאלו שפנו למרכז בבקשה למידע מעשיר, ציינו כי עשו שימוש במידע שקיבלו.

נועה, אימא לתאומות, האחת ללא מוגבלות והשנייה עם מוגבלות חמורה ומורכבת, אמרה בפאנל, שנערך במלאת 18 שנים לאשלים: "היה לי קשה להיות בקרבת אימהות רגילות ולשמוע אותן מתלוננות על הילד שלא עשה שיעורי בית, בזמן שאני הייתי עסוקה בשאלה אם הילדה שלי תאכל היום... לפני התאומות הייתי אדם רגיל, עם תואר ועבודה, כעת כל המשאבים שלי מכוונים לטיפול בבת שלי ובמשפחה. אני אעשה הכול שאימהות אחרות לא ירגישו בודדות, כפי שאני הרגשתי".

שותפים לתכנית:משרד הרווחה והשירותים החברתיים - אגף השיקום, אגף מש"ה, האגף לטיפול באדם עם אוטיזם והשירות לעבודה קהילתית.

סיפורים מהשטח

מוקדים בארץ

תכניות נוספות