התנדבות משפחתית

התנדבות משפחתית

 
משתתפים
0
 
שלב פיתוח
 
 
שותפים
5
 
מוקדים בארץ
0

התנדבות משפחתית היא התנדבות משותפת של שני בני משפחה לפחות, משני דורות שונים. באמצעות ההתנדבות, בני המשפחה משתתפים באופן פעיל ומועיל בחיי הקהילה ומחוללים שינוי חברתי חיובי, בעודם מחזקים את הלכידות המשפחתית ומייצרים חוויות משותפות. התנדבות היא הדבק המחבר אנשים יחד ומקדם תחושה של מטרה משותפת. על כן, משפחות מרקעים שונים, החוברות יחדיו, יכולות להתחזק כיחידה ובמקביל להתחזק כקהילה, המבוססת על ערבות הדדית וטיפוח ערכים בקרב הדור הצעיר. במעשה ההתנדבותי המשפחתי טמון פוטנציאל עצום ככלי משמעותי להעצמה ולשילוב חברתי של משפחות במצבי סיכון.

הביקוש לתכנית ניכר כבר בתחילת דרכה. בשנת הפעילות הראשונה הוגדרו שבע רשויות המפעילות התנדבות משפחתית ואילו כיום ישנן 23 רשויות, המפעילות את התכנית ברמות הפעלה שונות. כמו כן, ישנן רשויות נוספות המבקשות לפתח את המודל. התכנית שואפת לחזק את התא המשפחתי כיחידה העומדת בפני עצמה, תוך הזדמנות לגילוי הכוחות הטמונים בה, בנוסף לשילוב המשפחה כיחידה פעילה בקהילה. במסגרת התכנית תפקידו של רכז ההתנדבות הרשותי עבר "מתיחת פנים" מרעננת במסגרתה נדרש, לראשונה, לעבוד באופן ישיר עם משפחות וילדים במצבי סיכון. יחד עם שותפים נוספים ברשות מפתח רכז ההתנדבות שלושה צירי פעולה מרכזיים להתנדבות בעיר: התנדבות מתמשכת, התנדבות חד-פעמית ויזמות משפחתית.

נורית וייסברג-נקאש, עובדת סוציאלית ומפקחת ארצית עו"ס משפחה במשרד הרווחה והשירותים החברתיים, אומרת: "התכנית מאפשרת הזדמנות למשפחות להיות חלק מרקמת החיים הקהילתית ולחוש משפיעים ומשמעותיים בקהילות שלהם". גאולה דרורי, רכזת ילד ונוער באגף רווחה בעיריית נתניה: "התכנית מאפשרת למשפחות המטופלות לגלות בחזרה את החוזקות והכוחות שלהן וכן מאפשרת לנו, כאנשי מקצוע, לראות ולחוות את המשפחות מנקודות מבט אחרות של עשייה ונתינה ולא רק בפן הטיפולי".

שותפים לתכנית:משרד הרווחה והשירותים החברתיים - האגף להתנדבות ואגף פרט ומשפחה; קרן שחף, החברה למתנ"סים; רשויות מקומיות; קבוצת אלון.

סיפורים מהשטח

מוקדים בארץ

תוצרי ידע בתכניות

תכניות נוספות